Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / DHMI YENİ UÇAKLARINI TANITTI 

DHMI YENİ UÇAKLARINI TANITTI 

DHMI YENİ UÇAKLARINI TANITTI 15.06.2009
DHMİ Genel Müdürlüğü'nün Esenboğa Havalimanı Hangarı'nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Bakan Yıldırım'ın yanısıra DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ve bakanlık bürokratları katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Yıldırım, insan hayatının kendileri için önemli olduğunu belirterek, bu konuda cimrilik yapamayacaklarını söyledi.

Türkiye'nin şehirlerinde havaalanı bulunan bir ülke olduğunu kaydeden Yıldırım, bu havaalanlarıyla sadece büyükşehirlerin birbirleriyle bağlantısının sağlanmadığını, büyükşehirlerle küçük şehirlerin de bağlantısının sağlandığını söyledi. Ankara Esenboğa Havaalanı'nda 24 yere tarifeli seferlerin olduğunu anlatan Yıldırım, mevcut havaalanlarının 5 yıl içerisinde ikiye katladıklarını kaydetti. Yıldırım, "Vatandaş uçmaya alıştı. Türk vatandaşı uçuyor. Buda bizi mutlu ediyor" dedi.

ABD'de yaşanan 11 Eylül saldırılarını hatırlatan Yıldırım, bu saldırıların ardından uçuş güvenliği konusunun dünyada ilk sıraya yerleştiğine dikkat çekti. Smart projesi ile 100 milyon avro harcayarak bütün servis cihazları ve radarların yenileceğini belirten Yıldırım, "Şu anda Türkiye semalarında 3 bin 300 uçuşu, arkadaşlar gece-gündüz takip ediyorlar. Uçakların emniyetli şekilde uçuşunu sağlıyorlar" ifadelerini kaydetti.

DHMİ Genel Müdürlüğü bünyesine katılan 2 yeni uçak hakkında bilgi veren Yıldırım, bu uçaklar sayesinde havaalanında seyir halinde bulunan uçakların kontrolünün yapılacağını, herhangi bir arıza olup almadığının tespit edileceğini ve bu uçakların onarılıp tekrar hizmet verebilir hale getirileceğini söyledi. Yıldırım, böylelikle daha emniyetli uçuşların yapılacağını ifade etti. Birçok ülkede bu tür uçakların bulunmadığını belirten Yıldırım, kendilerinin ise bu işe çok önem verdiklerini söyledi.

DHMİ Genel Müdürlüğü'ne katılan Citation 560XLS tipi uçakta 7 koltuk bulunuyor. 5 saat süreyle havada kalabilme özelliğine sahip uçaklar, 13 bin 700 bin tırmanma kabiliyetine sahip. 37 milyon 700 bin dolara mal olan uçaklar, uçuşa yardımcı olan cihazların doğru bilgi vermesini ve bunların takip edilmesini sağlıyor.

Programın sonunda Bakan Yıldırım, tanıtımını yaptığı uçaklardan birine binerek, bir süre incelemelerde bulundu. Kokpite de geçen Yıldırım, buradan basın mensuplarına poz verdi.
Kaynak: Airport Haber
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr