Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Bilişim / ‘DENİZCİLİK MÜKEMMELİYET MERKEZİ’ KURULUYOR

‘DENİZCİLİK MÜKEMMELİYET MERKEZİ’ KURULUYOR

‘DENİZCİLİK MÜKEMMELİYET MERKEZİ’ KURULUYOR28.05.2018Yıldız Teknik Üniversitesi öncülüğünde, Pendik-Kurtköy'deki Teknopark İstanbul'da, ulusal ‘Denizcilik Mükemmeliyet Merkezi' kurulacak. İnsansız gemiler ve denizaltılar üretilecek merkezin amacı, savunma sanayi projelerinde dışa bağımlılığı azaltmak.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin'in verdiği bilgiye göre, savunma sanayi ve denizcilikle ilgili çalışmaların da yer aldığı Teknopark İstanbul'da yeni bir merkezin faaliyete geçmesi için tüm çalışmalar yapıldı.

Türkiye'nin ilk ulusal ‘Denizcilik Mükemmeliyet Merkezi' yakında faaliyete geçecek. Proje kapsamında, Ar-Ge ve lisansüstü eğitim yapmak amacıyla bir merkez binası oluşturma çalışmalarına başlandı. 1.5 - 2 yıl içinde aktif olması planlanan merkezin 20 bin metrekarelik kapalı alanı olacak. Burada bir de ‘Ulusal Denizcilik Araştırma Enstitüsü' ve ona bağlı çeşitli araştırma laboratuvarları bulunacak. Enstitüde, Türkiye'nin denizcilik alanında ihtiyacı olan personel yetiştirilecek, sektörün sorunlarına çözüm aranacak ve savunma sanayi projelerinde kamu ile özel sektöre destek olunacak. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği, deniz teknolojisi /açık deniz yapıları askeri deniz sistemleri gibi lisansüstü programlar verilecek.

Ayrıca özellikle askeri ve ticari gemilerin hidrodinamik deneylerinin yapılacağı Akredite Araştırma ve Test Laboratuvarları'nın kurulması planlanıyor. Bu laboratuvarın, enstitüyle ayrı veya birlikte tasarlanan, üniversitelerin öncülüğünde denizcilikle ilgili bazı kuruluşların da içinde yer alacağı bir yapıyla kurulması düşünülüyor. Burada insansız gemiler ve denizaltılar üretilebilecek. Merkezin kuruluş amacı, Türkiye'de savunma sanayi projelerinde dışa bağımlılığı azaltmak için çalışmalar yürütmek, AR-GE faaliyetleri yaparak stratejik ve gizli bilgilerin yurtiçinde kalmasını sağlamak.

Gülseven ÖZKAN / Hürriyet

Kaynak: lojiport.com
 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr