Demiryolu

ÇİN’DEN İRAN’A İLK TREN SEFERİ TAMAMLANIYORÇİN’DEN İRAN’A İLK TREN SEFERİ TAMAMLANIYOR

Çin ve İran arasında kurulan yeni demiryolu hattının ilk seferini yapan trenin 10 bin kilometre aşarak birkaç güne kadar son durağı Tahran’a ulaşması bekleniyor.

Çin-Kazakistan-Türkmenistan-İran arasındaki yeni demir yolu hattından ilk seferini yapmakta olan yük treni Türkmenistan’dan son durağı olan İran’a doğru yola çıktı.

Rus RIA Novosti ajansından alınan habere göre, yapılan tren seferi yeni demiryolu hattı güzergahında düzenli hizmetin başlamasının ilk test seferi oldu.

İran’a ulaşmak için yola çıkan tren, yüklenilen mallar ile Ocak ayı sonunda Çin’in Zhejiang ilinden yola çıkmış ve 9 günde 7 bin 908 kilometre yol kat ederek Türkmenistan’ın Serhetyaka (Border) bölgesine ulaşmıştı.

Yeni demiryolunun bin 156 kilometrelik Türkmen bölümü Serhetyaka (Border) bölgesinden başlıyor ve Türkmen-İran sınırındaki Sarahs istasyonunda bitiyor. Uzmanlara göre, tren birkaç gün sonra nihai hedefi olan İran’ın başkenti Tahran’a ulaşacak.

Çin-Kazakistan-Türkmenistan-İran tren hattının toplam uzunluğu yaklaşık 10 bin kilometredir. Yük trenlerinin bu mesafeyi yaklaşık iki haftada geçmesi beklenmektedir. Bu da mal ulaşımının deniz taşımacılığından 25-30 gün hızlı şekilde yapıldığı anlamına geliyor.

Kaynak: Ulasimonline

Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72