Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / "BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU HATTI ÜLKE EKONOMİLERİNİ CANLANDIRACAK”

"BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU HATTI ÜLKE EKONOMİLERİNİ CANLANDIRACAK”

03.02.2015
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, bu sene sonuna kadar hizmete girecek Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının tarihi İpekyolu üzerinde bulunan tüm ülkelerin ekonomilerinin canlanmasına ve ivme kazanmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Canikli, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Tiflis'te, gümrükleme alanında incelemelerde bulunduktan sonra AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile Gürcistan arasında hali hazırda iyi seyreden siyasi ve ekonomik ilişkileri geliştirme çabasında olduklarını söyleyen Canikli, Gürcistan'ın sadece Türkiye'nin komşusu olduğu için değil, konumu, ülkede üretilen mallar ve ekonomik yapısıyla ciddi potansiyel içerdiğini söyledi.

Çıldır-Aktaş sınır kapısının önemini vurgulayan ve Nisan ayında açılacağını söyleyen Canikli, şunları kaydetti:

"Azerbaycan, Türkiye üzerinden Avrupa’ya açılıyor. Biz de Gürcistan üzerinden Orta Asya’ya açılıyoruz. Tırlarımız ve ihraç mallarımız açısından çok önemli bir geçiş güzergahı ve bu önem her geçen gün artmaya devam edecektir. Gürcistan, bölgemizde Türkiye açısından kritik öneme sahip ülkelerden birisi. Ticari ve ekonomik olarak böyle ve sosyal açıdan da son derece yakın işbirliği var. Yüzbinlerce Gürcü kökenli Türk vatandaşı var. Gelinen nokta iyi bir nokta ama, daha da artırmamız gerekiyor. Her geçen gün mal ve hizmet ihracat ve ithalatı talebi artıyor. Öyle büyük bir talep söz konusu ki, Sarp sınır kapısı planlandığında durumun böyle olacağı tahmin edilmemiş. Şu an talebi karşılamıyor, Sarp’ın yükünü hafifletecek ve artan talebe cevap verecek alternatif kapılar üzerinde çalışıyoruz. Özellikle Çıldır-Aktaş çok önemli. İnşallah Nisan ayında açacağız."

Gürcistan ile Türkiye arasında önceden alınan kararların ekonomiye katkı sağladığını belirten Canikli, bu durumun hızlanması gerektiğini belirtti.

Canikli, "Gürcüler son derece sıcakkanlı, iyi insanlar. Bize çok benziyorlar. Kendimizi Türkiye’de hissediyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının bu sene açılacağını belirten Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu hat, tarihi İpekyolu üzerinde bulunan tüm ülkelerin ekonomilerinin canlanmasına ve ivme kazanmasına katkı sağlayacak. Buralarda hem medeniyet yeşerecek, hem de ekonomik filizler kök salacak. Önemli ve hakikaten mega projelerden bir tanesi ve bu sene hayata geçecek inşallah. Bunlar bir zamanlar insanların hayallerine sığmıyordu. Hayaller kurmuyoruz, hayalleri gerçekleştiriyoruz. Gürcistan ile ilişkilerimizi geliştirmeye devam edeceğiz."


Kaynak: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr