Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / “2015 YILINDA DEMİRYOLUMUZU SERBESTLEŞTİRECEĞİZ”

“2015 YILINDA DEMİRYOLUMUZU SERBESTLEŞTİRECEĞİZ”

“2015 YILINDA DEMİRYOLUMUZU SERBESTLEŞTİRECEĞİZ”30.10.2014
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ” Türkiye ‘nin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Vizyonu’nun Ekonomimiz ile Sanayimizin Rekabet Gücü ve Geleceği Açısından Önemi” konulu Ekim ayı Meclis Toplantısı’nda konuştu. Elvan, güçlü bir sanayiye ve ekonomiye sahip olmak için, güçlü bir ulaşım ve erişim altyapısına sahip olmak gerektiğini vurguladı.

“2023 YILINDA 37 BİN KİLOMETREYE ULAŞTIRACAĞIZ”

Elvan, şunları söyledi:  “Biz ’15 bin kilometre bölünmüş yol yapacağız’ dediğimizde, bize ‘Yapılacak 15 bin kilometre yolu nasıl yapacaksınız? Bizim 15 bin kilometre yola ihtiyacımız yok’ denildi ve eleştirildi. O günleri hatırlayınız. Ama bugün biz 12 yıllık süre içinde 17 bin 500 kilometre bölünmüş yol yaptık. Bununla yetinmeyeceğiz. 24 bin kilometreye yaklaşan bölünmüş yolumuzu inşallah 2023 yılında 37 bin kilometreye ulaştıracağız.”

“2015 YILINDA DEMİR YOLU SEKTÖRÜMÜZÜ DE SERBESTLEŞTİRECEĞİZ”

Ulaşımda ikinci önemli alanın demiryolu olduğunu belirten Bakan Elvan, “Biliyorsunuz yıllarca unutulan bir sektördü. Batılı ülkelere bakıyoruz; özellikle demiryolu sektörünün taşımacılıkta çok yoğun şekilde kullanıldığını ve maliyetlerinin karayolu taşımacılığından daha düşük olduğunu görüyoruz. Aslında biz kısa, orta ve uzun vadede ulaşım ve haberleşme stratejimizi belirlerken, sadece yolcu açısından olaylara bakmadık. ‘Demiryolu altyapısının güçlendirilmesi sanayicimizin rekabet gücünü artıracak’ dedik. Bugüne kadar hiçbir şekilde 40-50 yıldır bakımı yapılmamış, değiştirilmemiş eski demiryolu hatlarını yeniledik. Bugün itibariyle mecvut demiryolu hatlarının yüzde 92’si yenilendi. Elektrifikasyon ve sinyalizasyon sistemleri yapıldı. Buna paralel olarak, yüksek hızlı tren yatırımlarına başladık. Buradaki amacımız, özellikle sanayicilerimizin, üreticilerimizin çok kolay şekilde limana ulaşmalarını sağlamak. Biz sanayicilerimizi nasıl düşük maliyetle limana ulaştırabiliriz arayışı içinde olduk ve bu şekilde yol haritamızı belirledik. Hâlâ sıkıntılarımız var. ‘Şimdi hâlâ demiryolu sektörü serbestleşemedi, siz yasal olarak bu düzenlemeyi yaptınız ama hâlâ uygulamaya geçemediniz’ şeklinde belki eleştiride bulunacaksınız. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 2015 yılında inşallah demiryolu sektörümüzü de serbestleştireceğiz. Artık özel kesime açacağız.”

THY’nin bugünkü konumuna ulaşmasının en büyük nedeninin serbestleşmeye gitmesi olduğunun altını çizen Elvan, “Eğer biz havayollarını serbestleştirmeseydik, bugün bu başarıyı elde edemezdik. Aynı şeyi demiryolu sektörü için yapacağız, serbestleştirmeye gideceğiz, özel kesime açacağız. Aynı yüksek büyüme performansını demiryolu sektöründe de göreceğiz. Önümüzdeki dönemde sizler de o sektöre girerek, Türkiye’nin gelişmesine, kalkınmasına katkı sağlayacaksınız” diye konuştu.

“İSTANBUL’UN TRAFİK PROBLEMİNİ ÇÖZECEĞİZ”

Günde yaklaşık 1,5 milyon kişinin Asya yakasından Avrupa yakasına veya Avrupa yakasından Asya yakasına geçtiğini hatırlatan Elvan, burada hem Boğaziçi Köprüsü, hem Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, hem de Marmaray’ın kapasitesinin ihtiyacı karşılayabilecek düzeyde olmadığını söyledi.

Bakan Lütfi Elvan, trafiğin rahatlatılması için yapılacak projeleri de şu şekilde sıraladı:

“Avrasya Tüneli’ni yapıyoruz. Lastik tekerlekli araçlarımızla Asya’dan Avrupa, Avrupa’dan Asya’ya geçişi mümkün olacak. Hızla ilerliyor. 1200’lü metrelere ulaştık. ama bu da yeterli değil. Kuzey Marmara Otoyolu çalışmalarımız başladı. Bunun bir devamı

Sakarya’dan Kurtköy’e kadar olan kesimde mevcut otobana paralel bir otoyol projemiz var. Yine Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden Tekirdağ Kınalı’ya kadar uzanan, bu otoyolun devamı var. Çok kısa süre içinde bu iki otoyol projemizin ihalesine çıkacağız. Karayolu açısından bir nebze de olsa İstanbul trafiğini rahatlatmış olacağız.

Kaynak: Lojiport
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr