Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / “RHENUS-CATONİ LOJİSTİK A.Ş.” FAALİYETLERİNE BAŞLIYOR

“RHENUS-CATONİ LOJİSTİK A.Ş.” FAALİYETLERİNE BAŞLIYOR

“RHENUS-CATONİ LOJİSTİK A.Ş.” FAALİYETLERİNE BAŞLIYOR18.07.2013
Rhenus ve Catoni grupları, Türkiye’de “Rhenus-Catoni Lojistik A.Ş.” adı altında yeni bir ortaklığa giderek güçlerini birleştirdiler. Taraflar, yeni kurulan şirkette eşit sermayeye sahip olacaklar. 1 Temmuz 2013 itibariyle start alan bu işbirliğinin amacı, lojistik açıdan Tuna bölgesini Türkiye ve çevresine daha etkin şekilde bağlamak olarak açıklandı. Faaliyetlerin odak noktasını başlangıçta proje kargo ve dökme yüklerin nakliyesi oluşturacak. Rhenus Grubu ayrıca kendi filosuna ait iki gemiyi Catoni ile ortak kurdukları Rhenus-Catoni Lojistik firmasının yönetimine verecek.

Yeni kurulan şirketin yönetim kurulunu oluşturan isimler şöyle: Rhenus Maritime Services Genel Müdürü Thomas Ullrich, Rhenus Grubu’nun Tuna bölgesi faaliyetlerinden sorumlu Genel Müdürü Patrick Schaffer, Catoni Grubu Başkanı Jonathan Beard ve Catoni Grubu Taşımacılık CEO’su Serdar Ayırtman.

Patrick Schaffer konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye ve Türkiye’nin Güney Kafkasya ve Ortadoğu bölgesindeki komşuları Avrupa’daki tek pazara gün geçtikçe daha da yaklaşıyorlar. Buna bağlı olarak özellikle hammaddeler ve tarım ürünleri Batı ve Orta Avrupa’ya Karadeniz ve Tuna nehri  yoluyla taşınmaya başlıyor.” Thomas Ullrich’in yeni işbirliği hakkındaki görüşleri ise şöyle: “Müşterilerimiz için, kendi taşıma kapasitemizle iş sahalarını birbirine bağlayacak ve pazarda yüksek kalitede multi-modal lojistik seçenekler sunacağız. Ve bunun tek yönlü bir süreç olmayacağını öngörüyoruz. Bu nedenle sadece bölgeden Avrupa’ya değil, aynı zamanda Avrupa’daki pazarlardan Karadeniz Bölgesi’ne yönelik taşımacılık hizmetleri de söz konusu olacaktır. Catoni Grubu’nun bölgedeki uzmanlığı da bu sürece doğal olarak yardımcı olacaktır.”

Catoni Grubu Taşımacılık CEO’su Serdar Ayırtman da bu önemli işbirliğine ilişkin olarak şu hususları vuguladı: “Ortak Girişim şeklindeki organik bir işbirliğiyle iki etkin şirketler grubunun Türkiye’de kaynaklarını bir araya getirmesi, Rhenus ve Catoni arasında uzun vadeli, sağlam iş ilişkilerinin temelinin atılmasını sağlayacak; ve Karadeniz bölgesinde multi-modal taşımacılık çözümleri geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Rhenus’un Avrasya bölgesindeki gücünün Catoni’nin 150 yıllık geçmişinden gelen bölgesel uzmanlığı ile birleşmesi, proje kargo ve dökme yükler için entegre lojistik hizmetler sunmak bakımından mükemmel bir birleşim oluşturacaktır.”

Catoni’nin geçmişi 1846 yılına ve Kıbrıs’a uzanıyor. O dönemde dahi malların uluslararası akışının organizasyonu şirketin ana faaliyetlerinden birini oluşturuyordu. Taşımacılık çözümleri konusu daha sonraki dönemlerde Grubun temel faaliyeti haline geldi. Merkezi İstanbul’da olan şirket, altı ülkede var olan on ofisi ile hizmetlerini sunuyor.

Rhenus

4 milyar Euro’ya ulaşan yıllık ciroya sahip Rhenus Grubu, dünya çapında lojistik hizmetler sunuyor. Dünya genelinde 350’den fazla lokasyonda 24.000 çalışanı var. Rhenus’un faaliyet alanları Kontrat Lojistiği, Navlun Yönetimi Lojistiği (Freight Forwarding), Liman Lojistiği ve Kamu Taşımacılığı. Şirket böylece, tedarik zincirlerini yönetiyor ve müşterilerine pek çok yenilik getiren katma değerli hizmetler sunuyor.

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr