Covid-19

ÜLKELER BAZINDA KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ - 2ÜLKELER BAZINDA KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ - 218.03.2020 15:20
Dünya genelinde Koronavirüs / COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Ülkeler bazında sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

•   MACARİSTAN

Güncelleme Tarihi: 18.03.2020

Macaristan 17 Mart gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere iç ve dış sınır kapılarını kapatmıştır. Macar vatandaşları ve onlarla seyahat eden yakın akrabaları halen ülkeye alınabilecektir.

Sınır geçiş noktalarındaki durum için tıklayınız.

Kaynak: MKFE (IRU)
 

•    İRLANDA

Enfeksiyon riskini azaltmak için Seatruck Ferries şirketi ağır tonajlı araç sürücülerini ve diğer yolcuları İrlanda Denizi seferlerine kabul etmemektedir. Refakatli taşımacılık faaliyetleri bir sonraki duyuruya kadar durdurulmuştur. Refakatsiz semi-treyler, konteyner ve swap body taşımacılığı devam etmektedir.

 Güncelleme Tarihi: 12.03.2020
 Kaynak: IRHA (IRU)

•    İTALYA

Karayolu taşımacılığı İtalya'da alınan önlemlerden etkilenmemektedir. Sınırlarda sağlık kontrolleri yapılmaktadır ve bazı durumlarda sürücülerin bir sertifika doldurması istenmektedir. (http://www.utikad.org.tr/Images/DosyaYoneticisi/18032020sertifika.pdf )

İtalyan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı, toplam ağırlığı 7,5 tonu aşan araçlar için şehir dışı yollarda trafik yasaklarını 15-22 Mart 2020 tarihleri arasında askıya alan bir kararname yayınladı. Kararname için tıklayınız.

Engellemeyi haklı çıkaracak sağlık/sıhhi sebepler bulunmadığı gerekçesi ile İtalya Avusturya'dan Brenner sınır geçişinde yük taşımacılığı faaliyetleri için normal sınır prosedürlerini tekrar yürürlüğe almasını talep etti. Söz konusu sınır geçişinde önemli tıkanıklıkların yaşandığı belirtilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 15.03.2020
Kaynak: İtalyan Dışişleri Bakanlığı, FIAP (IRU)

•  ÜRDÜN

Havayolu şirketleri Ürdün'e ve Ürdün'den uçuşları askıya almıştır.
Batı Şeria, Suriye, Irak ve Suudi Arabistan ile kara kapıları yolcu taşımacılığı için kapatılmıştır. Yük taşımacılığına izin verilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 15.03.2020
Kaynak: RACJ (IRU)

•    KAZAKİSTAN

Güncelleme Tarihi: 18.03.2020

16 Mart 2020 saat 08.00'den itibaren geçerli olmak üzere olağanüstü hal ilanından sonra Devlet Sınır Hizmetleri ihracat ve ithalat operasyonlarında yer alan işletmeler için rehber yayınladı.
Bu süreçte sadece aşağıdaki koşulları yerine getiren uluslararası karayolu yükü taşıyan araçlar ve şoförlerine ülke sınırlarından geçmek için izin verilecektir:

•    Uluslararası karayolu yük taşımacılığı karantina ve tıbbi standartlara uygun şekilde yapılacaktır.
•    Uyruklarından bağımsız olarak şoförler sınırlardan geçerken pasaport kullanmak zorundadır.
•    Fransa, İran, İtalya, İspanya, Almanya, Çin, Güney Kore ve Schengen ülkeleri uyruklu ve son 15 gün içerisinde bu ülkeleri ziyaret eden şoförlerin kullandığı araçlar Kazakistan sınırını geçmek için (transit dahil) Kazakistan'a ulaştıklarında geçişe sadece karantina ve tıbbi standartlara uyum sağlandığında veya sürücünün Kazakistan vatandaşı bir sürücü ile değiştirilmesi halinde izin verilecektir.

Uluslararası karayolu yük taşımacılığında kullanılacak sınır geçişleri için tıklayınız.

Kaynak: KAZATO (IRU)


•    LETONYA

Bakanlar Kurulu Letonya'da 17 Mart itibarı ile havalimanı, limanlar, otobüs ve demiryolu ile yolcu taşımasına izin verilmeyeceğine karar verdi. Ulaştırma Bakanlığı vaka bazında istisnalar uygulayabilecektir.
Yüklerin taşınmasında herhangi bir sınırlama yoktur.

Güncelleme Tarihi: 16.03.2020
Kaynak: LATVIJAS AUTO (IRU)

•   LİTVANYA

16 Mart itibarı ile Litvanya'da iki haftalık karantina uygulama başlamıştır.
14 Mart itibarı ile Polonya ve Letonya ile olan sınırlarında sınır kontrollerini tekrar tesis etmiştir. Litvanya'da çalışanlar ve sürekli ikamet edenler hariç yabancıların Litvanya'ya herhangi bir araç ile girişi yasaklanmıştır. (Letonya ve Estonya vatandaşlarının ülkelerine ulaşmaları için geçici geçişe izin verilecektir.)
Yük taşımacılığına izin verilmektedir. Ancak Litvanya için gerekli ürünlerin teslimatını garanti etmedikçe yabancıların ülkeye girişine izin verilmemektedir. Litvanya'ya giriş bu kapılardan yapılabilmektedir: Kalvarija-Budzisko, Salociai-Grenstale, Butinge-Rucava, Sandy-Medume, Medininkai-Kamenyi Logosu, RaigardasPrivalka, Kybartai-Chernševskoye, Panemune-Sovetsko, Vilnius, Kaunas, Kaunas, havaalanları ve Klaipeda limanı.

Güncelleme Tarihi: 16.03.2020
Kaynak: Linava (IRU)

•    KUZEY MAKEDONYA

Kuzey Makedonya Gümrük İdaresi 14 Mart'ta sınır geçişleri hakkında güncel uygulama yayınladı.
•    DSÖ listesinde yer alan yüksek ve orta riskli ülkelerden gelen yabancı uyrukluların Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ne girmesi yasaktır. Yük taşımacılığı için herhangi bir kısıtlama yoktur.
•    Bogorodica (Yunanistan sınırı), Kafasan (Arnavutluk sınırı) Tabanovce (Sırbistan sınırı), Deve Bair (Bulgaristan sınırı) ve Blace (Kosova sınırı) hariç Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ndeki tüm sınır geçiş noktaları kapalıdır.
Ayrıca Ohri'deki St.Apostle Paul Havalimanı kapalı olmakla beraber Pegasus Havayolları'nın 22.03.2020 ve 02.04.2020 tarihleri arasında İstanbul - Üsküp arasındaki tüm uçuşları iptal edildi.

Güncelleme Tarihi: 15.03.2020
Kaynak: AMERIT (IRU)

•   NORVEÇ

İsveç ve Finlandiya dışındaki ülkelerden Norveç'e feribot, havayolu, otobüs veya özel araç ile giren herkes, (herhangi bir COVID-19 semptomu göstermeseler bile) zorunlu 14 günlük karantinaya alınacak. Bu önlemi almak istemeyen turistler hemen ülkelerine geri dönecek.
Alınan önlemlerden uluslararası karayolu yük taşımacılığı muaftır. Ancak, istisna Norveç firmaları tarafından istihdam edilen Norveç'e dönmeden önce İskandinav ülkelerinde bir süre kalan sürücüler ve personel için geçerli değildir.
Norveç Kamu Yolları İdaresi gıda, ilaç ve diğer yaşamsal temel ürünlerin mağazalara ve eczanelere taşınması için 13 Mart itibarı ile 30 gün boyunca sürüş ve dinlenme süresi kurallarına ilişkin geçici muafiyetler uygulayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 15.03.2020
Kaynak: NLF (IRU)

•    MALTA

13 Mart 2020 saat 13.00 itibarı ile başka bir ülkeden Malta'ya giren kişiler zorunlu 14 günlük karantinaya alınacaktır.
Yük taşımacılığı için Malta'ya ve Malta'dan ro-ro seferleri yapılmaya devam etmektedir.

Hükümet 17 Mart itibarı ile karantina uygulamasının Malta'ya araçları ile gelen kamyon sürücüleri için de geçerli olduğunu açıkladı. Karantina uygulamasından kaçınmak için taşımacılık şirketlerinin römork ve konteynerleri refakatsiz olarak göndermesi gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16.03.2020
Kaynak: Sağlık Bakanlığı ve ATTO (IRU)

•    FAS
 

Fas'ta uluslararası yolcu hareketleri (havayolu, karayolu, feribot) Fas ve bu ülkeler arasında (kişilerin kendi ülkelerine dönüşleri hariç) yasaklanmıştır: İtalya, İspanya, Fransa, Avusturya, Danimarka, Yunanistan, İsviçre, İsveç, Norveç, Türkiye, Lübnan, Mısır, Bahreyn, BAE, Umman, Ürdün, Tunus, Senegal, Moritanya, Nijer, Mali, Çad, Kanada ve Brezilya.
Yük taşımacılığı için bildirilen herhangi bir sınırlama yoktur.

Güncelleme Tarihi: 16.03.2020
Kaynak: ASTIC, Ulaştırma ve Dışişleri Bakanlıkları (IRU)

•   PAKİSTAN

13 Mart 2020'de Pakistan İçişleri Bakanlığı, salgının yayılmasını önlemek amacıyla ülkenin Afganistan ve İran ile olan batı sınırını tamamen kapatma kararı aldı. Bu önlem 16 Mart'tan itibaren 14 günlük süre için alınmıştır.

Güncelleme Tarihi: 15.03.2020
Kaynak: PNC-ICC (IRU)

•    POLONYA

Güncelleme Tarihi: 18.03.2020

13 Mart'ta Polonya Başbakanı “olağanüstü hal” ilan etti. Sınır kontrolleri 15 Mart itibarı ile tekrar tesis edildi. Bu süreçte:

•    Yabancı uyrukluların Polonya'ya girmesine izin verilmeyecek. Yurtdışı kaynaklı tüm hava trafiği ve tren hareketleri geçici olarak askıya alınacak.
•    Yurtdışından dönen Polonya vatandaşları ve Polonya'da çalışan yabancı uyruklular iki hafta süresince karantinaya girmek zorundadır.
•    Bu sınırlamalara uluslararası karayolu taşımacılığı dahil değildir. Sınır kapıları yük akışları için açıktır ve uluslararası yük taşımacılığı yapan şoförler iki haftalık karantinaya girmek zorunda değildir. Bazı sınır geçişleri kapalı olup açık sınır geçişleri için tıklayınız.

Polonya'ya giriş yapan kamyon sürücülerinin bir takım evrak doldurmaları gerekmektedir. Söz konusu evrak İngilizce, Rusça ve Ukraynaca olarak buradan https://zmpd.pl/aktualnosc.php?akt_id=1818 erişilebilmektedir. Sınır kontrollerinin tamamlanmasını hızlandırmak için bu evrakın sınıra gelmeden doldurulması önerilmektedir.  

Sınır kapılarında sağlık taramaları da yapılmaktadır. 38 derece üstü ateşi olan sürücüler muayene edilecek ve sürüşe devam etmelerine izin verilmeyecektir.

Yoğun trafik sebebiyle sınır kapılarında bekleme süreleri uzamıştır. Güncel sınır kapısı bekleme süreleri için https://granica.gov.pl/?v=en sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Polonya Ulaştırma Bakanı, uluslararası yolcu ve yük taşıması yapan sürücüler için sürüş ve dinlenme sürelerinde geçici tolerans uygulanacağını açıklamıştır. Tolerans uygulaması 18.03.2020 ve 16.04.2020 tarihleri arasında geçerlidir.

Kaynak: ZMPD (IRU)


•    PORTEKİZ

15 Mart saat 23.00'ten 16 Mart tarihine kadar Portekiz sınır kontrollerini tekrar tesis etmiştir. Uluslararası yük taşımacılığını etkileyen bir önlem alınmamıştır. Ancak İspanya ile sadece bu sınırlar açık kalacaktır: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) and Vila Verde de Ficalho (Beja)

Güncelleme Tarihi: 17.03.2020
Kaynak: ANTRAM (IRU)

•    ROMANYA

13 Mart 2020 saat 12.00 itibarı ile Romanya'nın sınır geçişleri alınan önlemler kapsamında kapatılacaktır.
Kapatılan sınır geçişleri:

•    Macaristan: Turnu, Sacuieni, Salonta ve Valea lui Mihai
•    Ukranya: Sighet
•    Bulgaristan: Negru Voda, Lipnita, Dobromir, Zimnicea, Turnu Magurele ve Bechet
•    Moldova: Radauti Prut and Oancea
     12 Mart 2020 tarihinde Sırbistan'ın kapattığı Romanya sınır kapıları: Portile de Fier 2, Moldova Noua, Foieni, Lunga, Vâlcani, Drobeta Turnu Severin ve Naidaş.

Güncelleme Tarihi: 13.03.2020
Kaynak: UNTRR (IRU)

•   SIRBİSTAN

11 Mart'ta yayınlanan kararname ile salgının yaygın olarak görüldüğü ülkelerden kişilerin ülkeye girişi yasaklanmıştır: ÇHC'nin Hubei eyaleti, Kore'nin Daegu kenti ve Kuzey Gyeongsang Bölgesi, İsvriçre'nin Ticino Kantonu, İtalya ve İran.
Bu kısıtlama Sağlık Bakanlığı tarafından Sırbistan'a girmesine izin verilen yük ve kişiler için geçerli değildir. Ayrıca kamyon sürücüleri de bu uygulamadan muaftır. Transit taşımacılık, aracın Sırbistan'a girişinden itibaren 12 saatten fazla sürmemelidir.
Sırbistan'da 44 kara sınırı kapalıdır. Uluslararası yük taşımacılığı operasyonları için açık sınır kapıları tercih edilmelidir. Kapalı sınır kapıları için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 14.03.2020

•    RUSYA

Rusya 18 Mart'tan 1 Mayıs'a kadar yabancı uyrukluların ve vatansızların ülkeye girişini engellemektedir.
Ülkeye giriş engelinden muafiyetler:

•    Uluslararası yollardaki araç şoförleri
•    Uçak, gemi, bot ve trenlerin mürettebatı
•    Resmi delegasyonlar
•    Diplomatik, hizmet veya akın akrabanın ölümü sebebiyle verilen vizelere sahip kişiler
•    Rusya'da sürekli ikamet edenler veya hava sınırından seyahat edenler

Güncelleme Tarihi: 18.03.2020
Kaynak: Rus Hükümeti (IRU) http://government.ru/en/news/39172/
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72