Covid-19

ÜLKELER BAZINDA KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ - 1ÜLKELER BAZINDA KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ - 118.03.2020 09:36Dünya genelinde Koronavirüs / COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Ülkeler bazında sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

  • ARNAVUTLUK

15 Mart 2020 itibarı ile Arnavutluk'un tüm kara sınırları yolcu geçişine kapatılmıştır.
Şoförlerin tıbbi kontrolü yapılarak yük taşımacılığı faaliyetleri devam ettirilmektedir.
Blato ve Shepchishte-Trebishte (Debar) sınır geçişleri tamamen kapalıdır.

Güncelleme Tarihi: 14.03.2020
Kaynak: ANALTIR (IRU)
 
  • AVUSTURYA

Avusturya'nın İtalya ile olan sınırında geçici sınır kontrolü tesis edilmiştir. Şoförlerin vücut ısıları sistematik olarak kontrol edilmektedir (10 gün boyunca uygulanacaktır.)
Avusturya 3 Nisan'a kadar İtalya'dan gelen demiryolu taşımacılığını da askıya almıştır. Bu önlem yük taşımacılığını kapsamamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 12.03.2020
 
Avusturya genelinde 7,5 tonun üzerindeki ağır yük taşıtları için hafta sonu trafik yasağı 3 Nisan 2020 tarihine kadar askıya alınmıştır.

Güncelleme Tarihi: 13.03.2020
 
FIATA ve CLECAT üyesi ZV Derneği tarafından yayınlanan, Avusturya'daki kapalı sınır kapıları listesi için tıklayınız.

https://www.spediteure-logistik.at/files/sites/zentralverband/resources/public/Liste_zu_schliessende_Grenzuebergaenge_d.pdf

Güncelleme Tarihi: 18.03.2020
  • BELARUS

Tüm Belarus vatandaşları ve yabancılar, Belarus Cumhuriyeti topraklarına girerken sağlık kontrolüne tabi tutulmaktadır.
Salgının etkili olduğu ülkelerden (şu anda Çin, İran, İtalya, Güney Kore, Singapur, Tayland ve Japonya) gelen kişiler test yaptırmak (Test sonucu 12 saat içerisinde açıklanmaktadır.) zorundadır.
Solunum yolu hastalığı belirtileri durumunda (37.1 °C'nin üzerindeki ateş, öksürük ve diğerleri), bu ülkelerden gelen insanlar izole edilir ve hastaneye kaldırılır.
Şu an için kişilerin ve eşyaların Belarus'a giriş ve Belarus'tan çıkışlarında herhangi bir kısıtlama (sağlık kontrolleri ve varışta doldurulan form dışında) yoktur.

Güncelleme Tarihi: 13.03.2020
Kaynak: BAMAP (IRU)

  •     BELÇİKA

Belçika'da uluslararası yük taşımacılığı ve sürücülere yönelik herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.
Gıda, tıbbi malzeme ve diğer hayati ürünleri mağaza ve eczanelere taşıyan araçların sürücüleri için sürüş ve dinlenme süresi uygulamalarında geçici olarak tolerans uygulanacağı duyuruldu.

Güncelleme Tarihi: 15.03.2020
Kaynak: FEBETRA (IRU)

  •  ÇİN HALK CUMHURİYETİ

Salgın Çin'de stabil hale gelmektedir ancak hükümet önlemler almaya devam etmektedir.

Çin tarafında bütün kara sınırları açıktır ancak Kırgızistan ve Tacikistan sınır kapıları sınırın öteki tarafından kapatılmış haldedir.
Kazakistan sınırındaki Alashankou BCP'de taşımacılık operasyonları gelişmektedir. Diğer dört sınır kapısındaki yardımcı hizmetler tamamen kullanılabilir durumda olmamakla beraber taşımacılık hizmetleri oldukça    sınırlıdır.
Çin-Rusya ve Çin-Moğolistan arasında taşımacılık operasyonları yapılabilmektedir.
Kazakistan ve Rusya'da şoförler Çin'den dönüşlerinde karantinaya alınmaktadır.
 
Güncelleme Tarihi: 10.03.2020
Kaynak: Çin Gümrüğü, TASS Ajansı, IRU Pekin Ofisi (IRU)

  •  HIRVATİSTAN
Hırvatistan koronavirüs salgınını önlemek amacıyla 13 Mart 2020 tarihinde yeni önlemler almıştır. Riskli olarak tanımlanan ülkelerden Hırvatistan'a gelen yabancı uyruklu kişiler 14 günlük zorunlu karantinaya alınacak.
Taşımacılık faaliyetlerine yönelik özel kısıtlamalar uygulanmaktadır. İtalya, Çin, Güney Kore, Hong Kong, Japonya, Singapur, Malezya, Bahreyn, İran, Almanya, Fransa, İsviçre, İspanya, Avusturya, İngiltere, Hollanda, İsveç ve Bela Krajina'dan (Slovenya) gelen yabancı şoförler (transit hariç) Hırvatistan'da 14 günlük zorunlu karantinaya alınacak. Yabancı şoförler sınır kapılarında geri dönerek karantinaya girmemeleri için uyarılmaktadır. Sınırlarda uzun bekleme süreleri mevcuttur. Sırbistan ve Hırvatistan sınırında kısmi yol kapamaları söz konusudur.

Güncelleme Tarihi: 14.03.2020
Kaynak: Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı, Hırvat Karayolu Taşıyıcıları Derneği (IRU)

  • ÇEKYA

Hükümet 14 Mart itibarı ie Çekya'da aşağıdakileri de içeren bir dizi yasaklamalar ve sınırlamalar getirdi.
Yüksek riskli ülkelerden gelen yabancıların (daimi oturma izni olanlar hariç) geçici olarak ülkeye girmesi yasaklandı. Yüksek riskli ülkeler: İtalya, Fransa, İspanya, Almanya, İsviçre, Norveç, Danimarka, Hollanda, İsveç, İngiltere, Belçika, Avusturya, Çin ve Güney Kore.
16 Mart itibarı ile Çekya'ya giriş ve çıkışlar yasaklandı.
Uluslararası yük taşımacılığı yasaklamadan muaftır. Sadece Avusturya (Dolní Dvorište, Ceské Velenice, Hate Mikulov) ve Almanya geçişleri (Strázný, Pomezí n.O., Rozvadov, Folmava, .el. Ruda, Krásný Les, H.Sv. Šebestiána) açık kalacaktır.
Hükümet 16 Mart'ta, yük taşımacılığı yapan sürücüler için sürüş ve dinlenme sürelerinin uygulanmasında 30 gün boyunca tolerans uygulanacağını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 16.03.2020
Kaynak: CESMAD BOHEMIA (IRU)
 
  • DANİMARKA

13 Mart 2020 itibarı ile bir ay süresince Danimarka sınırları makul bir amaç gösterilmedikçe girişlere kapalıdır.
Yük taşımacılığı faaliyetleri sürmektedir. Kara, deniz ve demiryolu taşımacılığı faaliyetleri ek kontrol getirilmeden normal gümrük/pasaport kontrolleri ile devam etmektedir. Ancak karayolu yük taşımacılığı (transit dahil) bu sınır geçiş noktalarından yapılmaktadır: Frøslev, Sæd or Kruså. Kruså sınır kapısından 3,5 ton üzeri araçlar geçiş yapamamaktadır. Padborg ve diğer küçük sınır kapıları kapalıdır. Yük taşımacılığı operasyonları Öresund Köprüsü ve feribotlarla da yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 14.03.2020
Kaynak: ITD ve DTL (IRU)
 
  • FRANSA
17 Mart itibarı ile Fransa'da AB'nin Schengen Bölgesi sınırları (AB'nin dış sınırları) 30 günlüğüne kapatılmakta olup daha fazla bilginin yayınlanması beklenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16.03.2020
Kaynak: Fransız Hükümeti (IRU)
 
  • ALMANYA

Almanya 16 Mart itibarı ile Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg ve Danimarka ile olan sınırlarında geçici sınır kontrolünü tesis etti. Yük taşımacılığı faaliyetlerine herhangi bir sınırlama getirilmemiştir.
Bavarya, Kuzey Ren-Vestfalya, Saksonya ve Aşağı Saksonya'da hijyen ve gıda ürünleri taşıyan kamyonlara hafta sonu sürüş yasağı kaldırılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 16.03.2020
Kaynak: BGL, Almanya İçişleri Bakanlığı (IRU)
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72