Anasayfa
12 Aralık 2018, Çarsamba
11 kategori altında, toplam 12858 haber bulunmaktadır. Bu haberler toplam 19999503 defa okunmuş ve 222 yorum yazılmıştır.

KIŞ LASTİĞİNİ BELGELEYEMEYEN SÜRÜCÜ YANDI

Kategori Kategori: KARAYOLU | Yorumlar 15 Yorum | Okunma 63561 Okunma | 9.07.2012 13:28:26
KIŞ LASTİĞİNİ BELGELEYEMEYEN SÜRÜCÜ YANDI

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım kış lastiğinin zorunlu olması konusunda çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.


Yeni sistemde sürücülerden kış lastiği taktırdığına dair servis belgesi istenecek. Karayolları Trafik Yönetmeliği''nde kış lastiği tanımı yapılacak. Türkiye çapında hava sıcaklıklarının bir yıllık çetelesi çıkarılacak. Buna uygun bir uygulama alanı tespit edilecek. Kış lastiği takmadığı tespit edilenlere hem para cezası hem de ceza puanı verilecek. MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman''ı yazılı öngersini yanıtlayan Bakan Yıldırım, çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu 27 Mart 2012 tarihinde toplandı. Trafik kazalarını Önleme Derneği Başkanı Hitay Güner, trafik kazalarının kış mevsiminde arttığını, şehirlerarası yollarda kar ve buzdan kaynaklanan ölümlü kazaların fazlalaştığını, bazı ülkelerde kış lastiğinin zorunlu olduğunu bildirdi. Bu öneri ile bu konuya incelemek üzere bir çalışma grubu oluşturuldu. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ile yazışma ve görüşmeler yapılmak suretiyle, 7-0 sıcaklık dereceleri esas alınarak, 1 Kasım-31 Mart tarihleri arasında coğrafi bölgelere ve illere göre son 10 yıl içerisinde yıl bazında sıcaklık değerleri istenmesi soğuğa göre süre veriler dikkate alınarak illerin derecelerine göre kategorilere ayrılmak suretiyle kış lastiği kullanım süresinin belirlenmesi, Kış lastiği kullanımının zorunla hale getirilebilmesi için Karayolları Trafik Kanunu''nun 30/a maddesine dayanılarak yönetmelikte ''kış lastiği'' tanımının yapılması, lastik hammaddesinin büyük bir kısmının ithal edildiği düşünülerek zorunluluk getirilmesi aşamasında ekonomik boyutun göz önüne alınması, son beş yıl içinde Türkiye genelinde satılan kış lastiği adedinin yıllar itibarıyla ilgili kurumlardan istenmesi, bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığı MARTEK alt komisyonu olan Lastik Alt Komitesi tarafından konunun teknik boyutu, AB ülkelerindeki mevzuat düzenlemeleri ve uygulamaları hakkında bir rapor hazırlanarak Emniyet Genel Müdürlüğü''ne bildirilmesi, Kış Lastiği Denetim Belgesi kışın yol kenarı kış lastiği denetimini kolaylaştırmak için araçlarda bu mevzuata uygun kış lastiği takılı olduğunu belirten, lastikleri takan servis tarafından doldurularak onaylanmış, kış lastiği denetim belgesi bulundurulması ve trafik denetimlerinde gösterilmesi zorunluluğu getirilmesi, kış lastiği zorunluluğuna uymayan ve trafiği aksatan araçlara trafik idari para cezası ve ceza puanı uygulanması, maddi hasarlı trafik kazasına karışmış ve ve kış lastiği takılı olmayan kasko sigortalı araçlara maddi hasar için hasar tazminatı ödenmemesi veya daha az ödeme yapılması, Geçiş Süresi Kış Lastiği kullanımı zorunluluğu getirilmesinde geçiş süreci verilmesi, Konularında gerekli çalışmaların yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir. Çalışma Grubunun bu çalışmalarına bağlı olarak bir değerlendirme yapılması planlanmaktadır.

Kaynak:Ulaşımdan İletişime
Puan ver
 | Puan: 8 / 6 Oy | Yazdırılabilir SayfaHaberi Yazdır

Yorum Yazın

İsim:
E-Posta:
Mesaj: KalınİtalikAltçizgiliLink

Onay Kodu:

Yorumlar

ufuk yılandil { 17 Kasim 2012 09:29:28 }
kış lastiği uygulamasında sadece çekici akslaramı takma zorunluluğu var yoksa tüm lastiklermi kış lastiği olacak bununla ilgili bilgi sahibi olan varsa bilgiversin yada nerden bilgi alınabilir
ercan yılmaz { 11 Kasim 2012 16:08:09 }
bu kış lastiği uygulamasında sadece çekici akslaramı takma zorunluluğu var yoksa tüm lastiklermi kış lastiği olacak
abdurrahim sevinc { 11 Kasim 2012 04:40:34 }
bu uygulama tam yerinde bir karar olacağını düşünmekteyim kar yağdığında en az 2 zincir harcanmaktadır zincir takıldığında arclara zarar vermektedir 10üzerinden 10
erol satıç { 09 Kasim 2012 10:11:54 }
kış lastiği hava sıcaklığı ve yol koşullarını göz önüne aldığınızda istanbul için 1 Aralık ile 30 nisan olmalı çünkü lastik 15 derece hava sıcaklığından sonra erken yıpranıyor. bu tarihler bölgelere göre değişiklik gösterir.
ibrahim { 13 Ekim 2012 23:12:11 }
normal lastikçi taksa olmuyormu .birlastik parasıda servisemi verelim.
Diğer Sayfalar: 1. 2. 
© 2005-2009