Anasayfa
25 Mart 2019, Pazartesi
11 kategori altında, toplam 12858 haber bulunmaktadır. Bu haberler toplam 20527790 defa okunmuş ve 222 yorum yazılmıştır.

KIŞ LASTİĞİNİ BELGELEYEMEYEN SÜRÜCÜ YANDI

Kategori Kategori: KARAYOLU | Yorumlar 15 Yorum | Okunma 63916 Okunma | 9.07.2012 13:28:26
KIŞ LASTİĞİNİ BELGELEYEMEYEN SÜRÜCÜ YANDI

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım kış lastiğinin zorunlu olması konusunda çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.


Yeni sistemde sürücülerden kış lastiği taktırdığına dair servis belgesi istenecek. Karayolları Trafik Yönetmeliği''nde kış lastiği tanımı yapılacak. Türkiye çapında hava sıcaklıklarının bir yıllık çetelesi çıkarılacak. Buna uygun bir uygulama alanı tespit edilecek. Kış lastiği takmadığı tespit edilenlere hem para cezası hem de ceza puanı verilecek. MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman''ı yazılı öngersini yanıtlayan Bakan Yıldırım, çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu 27 Mart 2012 tarihinde toplandı. Trafik kazalarını Önleme Derneği Başkanı Hitay Güner, trafik kazalarının kış mevsiminde arttığını, şehirlerarası yollarda kar ve buzdan kaynaklanan ölümlü kazaların fazlalaştığını, bazı ülkelerde kış lastiğinin zorunlu olduğunu bildirdi. Bu öneri ile bu konuya incelemek üzere bir çalışma grubu oluşturuldu. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ile yazışma ve görüşmeler yapılmak suretiyle, 7-0 sıcaklık dereceleri esas alınarak, 1 Kasım-31 Mart tarihleri arasında coğrafi bölgelere ve illere göre son 10 yıl içerisinde yıl bazında sıcaklık değerleri istenmesi soğuğa göre süre veriler dikkate alınarak illerin derecelerine göre kategorilere ayrılmak suretiyle kış lastiği kullanım süresinin belirlenmesi, Kış lastiği kullanımının zorunla hale getirilebilmesi için Karayolları Trafik Kanunu''nun 30/a maddesine dayanılarak yönetmelikte ''kış lastiği'' tanımının yapılması, lastik hammaddesinin büyük bir kısmının ithal edildiği düşünülerek zorunluluk getirilmesi aşamasında ekonomik boyutun göz önüne alınması, son beş yıl içinde Türkiye genelinde satılan kış lastiği adedinin yıllar itibarıyla ilgili kurumlardan istenmesi, bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığı MARTEK alt komisyonu olan Lastik Alt Komitesi tarafından konunun teknik boyutu, AB ülkelerindeki mevzuat düzenlemeleri ve uygulamaları hakkında bir rapor hazırlanarak Emniyet Genel Müdürlüğü''ne bildirilmesi, Kış Lastiği Denetim Belgesi kışın yol kenarı kış lastiği denetimini kolaylaştırmak için araçlarda bu mevzuata uygun kış lastiği takılı olduğunu belirten, lastikleri takan servis tarafından doldurularak onaylanmış, kış lastiği denetim belgesi bulundurulması ve trafik denetimlerinde gösterilmesi zorunluluğu getirilmesi, kış lastiği zorunluluğuna uymayan ve trafiği aksatan araçlara trafik idari para cezası ve ceza puanı uygulanması, maddi hasarlı trafik kazasına karışmış ve ve kış lastiği takılı olmayan kasko sigortalı araçlara maddi hasar için hasar tazminatı ödenmemesi veya daha az ödeme yapılması, Geçiş Süresi Kış Lastiği kullanımı zorunluluğu getirilmesinde geçiş süreci verilmesi, Konularında gerekli çalışmaların yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir. Çalışma Grubunun bu çalışmalarına bağlı olarak bir değerlendirme yapılması planlanmaktadır.

Kaynak:Ulaşımdan İletişime
Puan ver
 | Puan: 8 / 6 Oy | Yazdırılabilir SayfaHaberi Yazdır

Yorum Yazın

İsim:
E-Posta:
Mesaj: KalınİtalikAltçizgiliLink

Onay Kodu:

Yorumlar

nejdet özceylan { 04 Aralik 2012 19:48:52 }
bu kış lastiği uygulaması çok güzel bir kanun trafik cezası mal sahibine yazılsa çok daha iyi olur.şoförün günahı ne.
osi { 03 Aralik 2012 13:33:10 }
Antalya da Adana da yaşayanlar ne yapacak kanun her yerde aynı deyil mi?üç ayda lastik eskimez bir sonraki kış aynı lastiği taktığımızda belgelemek için tekrar servis belgesi almak zorunda mı kalacağız ispat etmek için oysa ki jantla birlikte araç sahibi kendisi deyiştirebilir. lastiği tak birde polisle uğraş ispat etmek için laf atlat anlayabilirse tabikii.
tamer { 02 Aralik 2012 00:02:57 }
ben kamyoncuyum arkadaşlar benim on tane lastiğim var bir adedi binlira bir kamyoncunun bırakın lastiği ekmeğini evine zor götürüyor.avrupanın nerde ne kanunu varsa getirirler nedense kazanç sistemini hiç görmezler yani anlıyacagınız bu gibi yasalar hep ufak esnafı kapsar .
metin yüksel { 01 Aralik 2012 19:32:13 }
bu kanun''u çıkaran hükümet antalya ya kar yağdırıp buz tutturabilecekmi????????????????????????????*
saim tuhan { 01 Aralik 2012 17:08:41 }
birilerilerinin cebi dolacaksa kara borsa filan olmaz yazıktır
süleyman { 28 Kasim 2012 16:06:40 }
önce k belgesi şimdi kış lastiği yarın şöförün aykkabısı daha sonra ne gelir bilinmez milletin cebini boşalttınız EKMEK VERİN İŞ GÖSTERİN HEP İSTEMEYİN YETER esnaf kan ağlıyor siz kışlastiği al diyorsunuz aracımızı satalım taşıma şirketi kurun siz taşıyın iyi çalışmalar demiyorum çünkü bu çalışmak değil
gökçen akar { 27 Kasim 2012 17:36:53 }
Arkadaşlar hazırlık yapılmadan verilmiş bir karar kış lastiği ticari araçlarda zorunlu diyo ancak kamyoetlerin bir kısmı kamyon otobüs tır için o büyüklükte kış lastiği yok bulsunlar takalım amaç kanun çıktı uyacan bulacan diyip millete ceza kesmek.
Niyazi { 27 Kasim 2012 08:54:59 }
Benim Cady aracım var. Bu aracı sadece husisi olarak kullanıyorum. Bende kış lastiği takacakmıyım.
onur { 20 Kasim 2012 18:42:14 }
sirket araçlarımızda ruhsatta yük nakli - ticari 2 aracım var diğerleri yük nakli hususi olarak yazıyor, araçların hepsine lastik alacakmıyız?bilgisi olan var mı?
Bahri sunor { 18 Kasim 2012 19:30:37 }
Kis lastiklerinin cekici askslara takilmasinin yeteli oldugunu dusunuyorum. Cunku kar lastigi karaborsaya dusuyor.
Diğer Sayfalar: 1. 2. 
© 2005-2009