Anasayfa
16 Ekim 2018, Sali
11 kategori altında, toplam 12858 haber bulunmaktadır. Bu haberler toplam 19620053 defa okunmuş ve 222 yorum yazılmıştır.

KOLOMBİYA İLE TİCARETİ GELİŞTİRECEK İŞ BİRLİĞİ

Kategori Kategori: EKONOMİ / İŞ DÜNYASI | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 454 Okunma | 16.10.2017 11:20:20
KOLOMBİYA İLE TİCARETİ GELİŞTİRECEK İŞ BİRLİĞİ
Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Kolombiya Dışişleri Bakan Yardımcısı Patti Londono, Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakan Yardımcısı Olga Lucia ile bir araya geldi.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Kolombiya Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Patti Londono, Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakan Yardımcısı Olga Lucia ve Kolombiya Ankara Büyükelçisi Juan Alfredo Pinto ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

Bakanlık Toplantı Salonu’nda gerçekleşen heyetler arası görüşmede Bakan Yardımcısı Çiftci, Türkiye ve Kolombiya’nın birbiriyle her zaman yakın dayanışma içinde olduğunu ve bundan sonra da böyle olmaya devam edeceğini belirtti.

Gerçekleştirilen görüşmenin mükemmel seviyedeki işbirliğine yeni boyutlar kazandıracağından kuşku duymadığını vurgulayan Bakan Yardımcısı Çiftci, iki ülke arasındaki dostluk ilişkisinin her iki ülkeye büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Bakan Yardımcısı Çiftci, 15 Temmuz’daki darbe girişimi ardından Kolombiya hükümetinin Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yaptığı açıklamayla darbe girişimine karşı hükümetimize verdiği desteğin memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

TİCARET HACMİMİZ YETERLİ DEĞİL

Kolombiya ile dış ticaretin gün geçtikçe geliştiğine ancak yeterli olmadığına işaret eden Bakan Yardımcısı Çiftci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kolombiya ile ikili ticaret hacmimiz, 2000 yılında 8,6 milyon dolar civarında iken, 2015 yılında bu rakam yaklaşık 150 kat artarak 1,3 milyar doları aşmıştır ki iki ülke dış ticaretinin bu yönde artış göstermesinin son derece memnuniyet verici olduğunu düşünüyorum. Ancak, 2016 yılında ikili ticaret hacmimizde yaşanan düşüş ile birlikte hali hazırda yaklaşık 1,1 milyar dolar seviyesinde olan ticaret hacmimiz, gerçek potansiyeli yansıtmaktan uzaktır. Söz konusu hacmi kısa sürede daha da yüksek seviyelere çıkarmak için elbirliğiyle çalışmayı öneriyorum.”

GÜMRÜK İDARELERİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ

Bakan Yardımcısı Çiftci, her iki ülke gümrük idareleri arasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin durmasıyla gelişme kaydedilemeyen "Gümrük Konularında Karşılıklı İdari Yardım Anlaşması" (KİYA) imzalanmasının önemine değindi. 

Söz konusu Anlaşmanın mümkün olan en kısa sürede imzalanmasını arzu ettiklerinin altını çizen Bakan Yardımcısı Çiftci, “Karşılıklı İdari Yardım Anlaşmasının imzalanması ile birlikte; güvenli ve hızlı bilgi paylaşımını kolaylaştırmaya yönelik olarak Gümrük İdareleri arasında iletişim kanallarının tesis edilmesini ve bu kanalların açık tutulmasını, gümrük İdareleri arasında etkin bir koordinasyon imkânının yaratılmasını ve kolaylaştırılmasını amaçlamaktayız” diye konuştu.

Bakan Yardımcısı Çiftci, iki ülke arasında kaçakçılıkla mücadele alanında iş birliğine hazır olduklarını vurguladı.

ZEYTİNYAĞINI BİZDEN ALIN

Türkiye-Kolombiya arasındaki ikili ticari ilişkileri geliştirmek adına iki ülke idareleri olarak birçok alanda iş birliğinin geliştirilebileceğini belirten Bakan Yardımcısı Çiftci, konuşmasına şöyle devam etti:

“Tarım ürünleri ticareti kapsamında, ülkemiz tarafından Kolombiya’ya 2016 yılında 400 bin dolar tutarında zeytinyağı ihraç edilmiştir. Bir önceki yıla göre %100 oranında artış gösteren bu tutar, Kolombiya’nın zeytinyağı ithalatının yalnızca %2’sine denk gelmektedir. Bu rakamın önümüzdeki dönemde 1 milyon doların üzerine çıkacağından hiç kuşku duymamaktayız. Zeytinyağının yanı sıra, ticarete konu olacak diğer tarım ürünlerinin çeşitlendirilerek iki ülkenin ekonomisine olumlu katkı yapmasını en içten dileklerimizle arzu etmekteyiz. Bu kapsamda, iki ülke arasında özellikle lisanslı depoculuk ve ürün senedi hakkında bilgi ve tecrübe aktarımını hayata geçirmemizin büyük önem taşıdığı kanaatindeyim.”

Bakan Yardımcısı Çiftci, kooperatifçilik alanında da iki ülke arasındaki işbirliğinin iki ülke refahına katkı yapacağını sözlerine ekledi.

KOLOMBİYA TİCARET BAKAN YARDIMCISI LUCİA: ÖNÜMÜZDEKİ AY STA İMZALANABİLİR

Kolombiya Cumhuriyeti Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakan Yardımcısı Olga Lucia ise, iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin yeniden başlatılmasına önem verdiklerini belirterek, “Yapacağımız çalışmalarla ilerleme kaydedebilir, alternatif ortaya koyabiliriz. Önümüzdeki ay anlaşmayı imzalayabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Kolombiya Ankara Büyükelçisi Juan Alfredo Pinto, zeytinyağını Türk firmalarından almamak için herhangi bir sebep olmadığını, Türk firmalarının Kolombiya’da daha fazla varlık göstermesi gerektiğini vurguladı.

Heyetler arasındaki görüşmeler sonucunda Kolombiya tarafınca, iki ülke gümrük idareleri arasında Karşılıklı İdari Yardım Anlaşması yapılması konusunda ilgili birimlerle görüşme yapılarak yeni bir teklif sunulması ve kooperatif alanında iş birliği için üst düzey görevlilerin bir araya getirilmesi taahhüt edildi.

Ayrıca kaçakçılıkla mücadele alanında iş birliği yapılması ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmasının iki ülke ticaret hacmini yükselteceği konusunda taraflarca mutabık kalındı.

Kaynak: T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI

Puan ver
 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaHaberi Yazdır

Yorum Yazın

İsim:
E-Posta:
Mesaj: KalınİtalikAltçizgiliLink

Onay Kodu:

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

© 2005-2009