Denizyolu

GEMİLER YAPAY ZEKA KULLANACAKGEMİLER YAPAY ZEKA KULLANACAKJapon nakliye şirketleri, özerk kargo gemileri inşa etmek yeni bir proje başlatıyor. Sadece birkaç yıl içinde gemi dümenlerinde kaptanlar yerine yapay zeka olacak.

Otomobiller, kamyonlar derken sürücüsüz araçlar hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Denizcilik sektörü, bu trendin gerisinde kalmayacak gibi görünüyor. Japon nakliye şirketlerinin yaptığı anlaşma ile dümende kaptanların değil, yapay zekanın olduğu gemiler inşa edilecek.

250 gemi inşa edilecek

Projenin kapsamı; hava durumuna ve gemi yoluna devam ederken olası bir engelleri içeren bilgilere dayanarak en kısa, en güvenli ve en az fazla yakıt verimliliği sağlayan rotaları düzenleyebilen yapay zeka güdümlü bir direksiyon sistemini geliştirmeye dayanıyor. Katılımcı şirketlerin, yüz milyonlarca doların üstünde olması beklenen maliyetleri paylaşmayı kabul etmesiyle yaklaşık 250 gemi inşa edilecek.

Özerk kargo gemileri üretmek için çalışan sadece Japon şirket grupları değil. Geçtiğimiz yıl, Rolls-Royce 2020 yılında faaliyete başlayacak olan uzaktan kumandalı, insansız gemi geliştirme planlarını açıklamıştı. Geliştiriciler, özerk otomobil yılı olarak odaklanılan 2025 yılına kadar tamamlamayı umuyorlar.

Kaynak: lojistikglobal.com

Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72