Denizyolu

LİMASOL LİMANI, EUROGATE INTERNATİONAL VE DP WORLDDA VERİLDİLİMASOL LİMANI, EUROGATE INTERNATİONAL VE DP WORLDDA VERİLDİ

Limasol Limanı’nın, ticarileştirme ve özelleştirme çalışmaları çerçevesinde ihaleye katılan şirketler arasından dünyaca tanınmış iki büyük ismin seçildiği haber verildi.

Fileleftheros gazetesi, “Limasol’da Dünya Devleri” başlığıyla verdiği haberinde, Rum Bakanlar Kurulu’nun dün, limanın en önemli birimlerinden biri olan konteyner terminalinin, EUROGATE International GmbH, deniz hizmetleri birimi ve genel ticaret terminalinin DP World Limited şirketine verilmesini onayladığını kaydetti.

Bu şirketlerin Kıbrıslı Rum şirketlerle konsorsiyumda yer aldığını belirten gazete, EUROGATE’in, Navigation Company Ltd ve East Med Holdings S.A ile olan konsorsiyuma; World Limited’in de, G.A.P Vassilopulos Public Ltd ile olan konsorsiyuma liderlik yaptığını bilgisini verdi.

Gazete, Rum hükümetinin ihale neticesinde yaptığı seçimleri dün yaptığı açıklamayla Rum Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Marios Dimitriadis’in duyurduğunu belirtti. Habere göre, Dimitriadis, iki yıllık yoğun çalışma ve uluslar arası ihalenin ardından seçimlerin yapılmasıyla Limasol Limanı’nın faaliyetlerinin ticarileştirilmesi sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanmış olduğunu söyledi.

Hükümetin, ihalenin ekonomik boyutu konusunda çok memnun olduğunu söyleyen Dimitriadis,  önümüzdeki hafta Rum Meclisi’ne yapacağı bilgilendirmede anlaşmayla ilgili rakamların verileceğini belirtti.

Öte yandan, Haravgi gazetesi Rum Limanlar İdaresi’nin yıllık geliri 40 milyon Euro iken, Limasol Limanı’nda yatırımcıların 10 milyondan az yıllık harç vereceğini yazdı. Simerini gazetesi ise kararın Rum Meclisi’nin onayından da geçeceğini belirtti.

Kaynak: ulasimonline.com

Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72