Denizyolu

MARPORTA EKO LİMAN SERTİFİKASIMARPORTA EKO LİMAN SERTİFİKASI
Türkiye’de faaliyet gösteren liman tesislerinin işletme standartlarının yükseltilmesi ve çerçeveye olan duyarlılıklarının en üst düzeye çıkarılması amacıyla imzalanan “Yeşil Liman Protokolü” çerçevesinde Marport Liman İşletmelerine “Yeşil Liman” belgesi düzenlenen törenle teslim edildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü ile Türk Standartları Enstitüsü arasında, Türkiye’de faaliyet gösteren liman tesislerinin işletme standartlarının yükseltilmesi ve çerçeveye olan duyarlılıklarının en üst düzeye çıkarılması amacıyla imzalanan “Yeşil Liman Protokolü” çerçevesinde “Yeşil Liman” belgesi almaya hak kazanan Marport Liman İşletmelerine belgesi düzenlenen törenle verildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda gerçekleşen törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Vekili M. Hamdi Yıldırım, TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz ve Marport Liman İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş, Liman ve Terminal Hizmetleri Grup Başkanı Hakan Genç katıldı.

"ENERJİYİ EN ÇEVREYE DUYARLI NİTELİKTE LİMANA KAZANDIRMAK BU PROJENİN ANA KONULARINDAN BİR TANESİ"

Törende yaptığı konuşmada Yıldırım, Yeşil Liman Projesi ile ilgili gerek kamu, gerek özel sektörle ciddi çalışmalar içerisinde olunduğunu belirterek, “bugün burada ilk defa bir limanımızda bu işin tamamlanması görevini yapıyoruz. Bir ülkede bir duyarlılık zorla yapılmaz. Bizim tarihimiz oldukça uzun ve görkemli tarih. Bu uzun ve görkemli tarihin içinde her zaman kültürel ve çevresel değerler her zaman olmuştur. Genel olarak biz ülke olarak insani değerlerimiz üst düzeyde çevre duyarlılığı konusunda da üst düzeydeki konumumuzu korumaya devam ediyoruz. Denizcilik alanı da ülkemiz için son derece önemli. Bir takım hedeflerimiz var gerek kamu çalışanımızla gerek özel sektörde önemli gayretler içerisindeyiz” diye konuştu.

Son zamanlardaki yapılan projelerle ilgili de bilgi veren Yıldırım, Yeşil Liman Projesine ilişkin şunları kaydetti:

“Bu projenin limanlarda belli başlı hedeflere ulaşması bekleniyor. Bunlar çevre politikası ve hedeflerinin oluşturulması, çevre duyarlılığının arttırılması, liman tesislerinde risk yönetiminin oluşturarak oluşabilecek kazaların önlenmesi, iş güvenliği açısından önem arz ediyor. Enerji verimliliği önemli bir parçasını teşkil ediyor bu Yeşil Liman Projesi’nin. Enerjiyi en çevreye duyarlı nitelikte limana kazandırmak bu projenin ana konularından bir tanesi. Limanlardaki atık yönetimi eskiden beri çok konuşulan üzerinde konular arasında. Atık yönetiminin iyileştirilmesi de bu kapsamda değerlendiriliyor. Su ve toprak kirliliği ana unsur. Gürültüde çevrenin ana başlıklarından bir tanesi. Bu konuda da Yeşil Liman Belgesini almak için standartlar var sağlanması gereken. Aslında sadece bu limanımız bunlara sahip diğerleri sahip değil diye bir durum yok. Ama bu diğer alanlarda olduğu gibi toplam kalite ilkesinden kaynaklı.”

"ULUSLARARASI STANDARTLARIN ÜZERİNDE BİR BELGELENDİRME MİDİR? BUNA RAHATLIKLA ‘EVET’ DİYEBİLİRİZ"

TSE Başkanı Korkmaz ise Yeşil Liman Eko Liman Projesinin Aralık 2014 tarihinde başlatıldığını anlatarak, “Bu çalışmalar 2015 Nisan ayında sonuçlanma aşamasına geldi. Belgelendirme sonucunda da şuanda yanımızda bulunan Liman İşletme sahibinin işletmesinin müracaatıyla bu belgelendirme talimatı doğrultusunda kurumumuzun denetçileri işletmeyi denetleyerek bu kriterlere uygunluğunu tescil ettiler. Bu kriter belgelendirmesi uluslar arası standartlardan kaynaklanan belgelendirme değil, bize özel bir belgelendirmedir. Uluslararası standartların üzerinde bir belgelendirme midir? Buna rahatlıkla ‘evet’ diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Son zamanlarda meydana gelen kazaların travmalara sebep olduğuna da değinen Korkmaz, “Bu tür kazaların özellikle liman işletmelerinde yaşanmaması için gerek çevresel etki ve boyut açısından gerek kazalar açısından herhangi bir üzücü olay yaşanmaması için bu tür kriterler oluşturarak tarafsız kurumlar tarafından denetlenip belgelerin alınması son derece önemli” dedi.

YEŞİL LİMAN PROJESİNE 16 ARALIK 2014’TE BAŞLANDI

Öte yandan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü (DTGM) ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında 16 Aralık 2014 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde "Yeşil Liman / Eko Liman " projesine başlandı. Avrupa-birligi/ " target="_blank" class="tag">Avrupa Birliği (AB) Katılım Stratejisi’nin ana unsuru olan "temiz denizler ve kıyılara ulaşma" hedefiyle uyumlu olan projeyle, AB’nin çevre ve iklim değişikliği politikaları doğrultusunda limanlardan kaynaklı kirliliğin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yeşil/Eko Liman Projesi; liman tesislerinin etkin, kapsamlı ve koordineli bir yaklaşım sergileyerek, gemi ve liman operasyonlarının çevresel etkilerinin azaltılması yönünde idari ve teknik tedbirler alarak bunları idareye sunmalarını amaçlanıyor. Yeşil Liman Sertifikası’na sahip limanlar, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’ne, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi’ne, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi’yle birlikte entegre yönetim sistemini kurup ve belgelendirmesi, aldığı kalite belgelerinin gereklerini etkin biçimde sürdürmesi, çevre kapsamında her türlü yasal mevzuata uyumlu çalışması gerekiyor. Yeşil Liman Sertifikası’na sahip limanlar, liman sınırları içinde gemilerden kaynaklı zararlı gaz emisyonlarını azaltacak, limanda deniz suyu kalitesini yükseltecek, entegre yönetim sistemini oluşturacak. Bu limanlar geri dönüşümle malzemenin yeniden kullanımını sağlayarak liman operasyonlarındaki atık miktarını da azaltarak liman tesislerindeki binaların çevresel performanslarını da artıracak. Başlatılan Yeşil/Eko Liman Projesi kapsa,mında ise Yeşil Liman Sertifikasını almaya kazanan ilk liman ise proje gerekliliklerini yerine getiren Marport Liman İşletmeleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. oldu.

Kaynak: Milliyet
Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72