Demiryolu

TCDDNİN DEV PROJELERİNE HAZİNE GARANTİSİ GELİYORTCDDNİN DEV PROJELERİNE HAZİNE GARANTİSİ GELİYOR
Torba tasarıya son dakikada eklenen maddeye göre, TCDD’nin dev projeleri için gereken 3.3 milyar liralık dış finansmana da ‘Hazine garantisi’ geliyor. Bugüne kadar hızlı tren projelerinin, 5.3 milyar lirası dış krediyle finanse edildi.

1 milyar doların üzerindeki dev projelerden sonra Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) dev projelerine de ‘Hazine garantisi’ geliyor. Torba tasarıya son dakikada eklenen maddeye göre, TCDD’nin yatırımları için gereken 3.3 milyar liralık dış finansman, TCDD’nin mali yapısı uygun olmadığı için Hazine tarafından borçlanılarak karşılanacak. Bu borcun bütçede gözükmesi de gerekmeyecek.

Bir Kez Daha Teklif

Düzenlemeye göre, TCDD’nin 2014 yılından 2018 yılına kadar yapacağı yatırımlara Hazine tarafından karşılıksız tahsis yoluyla dış finansman sağlanacak. Hazine’nin desteğiyle finanse edilecek projelerin başında İstanbul-Ankara Hızlı Tren hattı geliyor. Toplam 8.8 milyar liralık büyüklüğü bulunan proje için 7.5 milyar lira dış finansman kullanılması hedefleniyor. Bugüne kadar hızlı tren için yaklaşık 6.3 milyar lira harcanırken, bunun 5.3 milyar lirası dış krediyle finanse edildi. Söz konusu proje için 2.2 milyar liralık daha dış krediye ihtiyaç bulunuyor. Bunun 560 milyon lirasının da bu yıl bulunması gerekiyor. Hızlı tren de dahil olmak üzere TCDD’nin yürüttüğü tüm projeler içinse 9.1 milyar liralık dış krediye ihtiyaç bulunuyor. Bu rakamın 5.8 milyar lirası bugüne kadar karşılanırken; 3.3 milyar liralık kredi ihtiyacı devam ediyor.

Bütçe Küçülecek


Bugüne kadar tüm yatırımları bütçe üzerinden finanse edilen TCDD’nin yatırımları yeni dönemle birlikte, bütçede yer almayacak.

Kaynak: Lojiport
Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72